Yaşam

Bilim İnsanları Uzayda Hamile Kalmanın Sırrını Keşfederek Bir İlki Kırdı

İnsanlık uzayın derinliklerindeki yaşamın sırlarını çözmek için büyük adımlar atıyor. Uzayda yaşam ve üreme olasılığını araştıran bilim insanları, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yaptıkları deneylerle bu hayalleri gerçekleştirebilecek potansiyeli ortaya koydu. Detaylar içeriktedir. ?

Kaynak: bir

İnsanlık, yıldızlara olan yolculuğunda Dünya’nın ötesinde yaşamın sürdürülebilirliğine ilişkin yeni sorularla karşı karşıya.

Bu sorulardan biri de mikro yerçekimi ve farklı radyasyon seviyeleri altında üremenin mümkün olup olmadığıdır ve bu kritik sorunun cevabı son bilimsel çalışmalarla netleşmeye başlamıştır.

Yamanashi Üniversitesi’nden moleküler biyolog Teruhiko Wakayama liderliğindeki yeni bir çalışma, meme embriyolarının mikro yerçekimi koşulları altında başarılı bir şekilde geliştirilebileceğini ortaya koyuyor.

Wakayama ve ekibinin çalışması, fare embriyolarının Uluslararası Uzay İstasyonunda hayatta kalmayı başardığını ve gelişimlerinin en azından ilk aşamasını tamamlayabildiklerini gösterdi.

Bu bulgu, özellikle Mars gibi yerlere yapılan uzun süreli uzay yolculukları sırasında insanın üremesi hakkında değerli ipuçları sağlıyor.

Bilim insanları daha önce 2009 yılında yaptıkları bir araştırmada mikro yerçekiminin embriyo gelişimi üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini keşfetmişti.

Söz konusu çalışmada mikro yerçekiminde döllenme işleminin gerçekleşebileceği ancak döllenmiş yumurtaların implantasyon oranlarının düşük olduğu belirlendi. Yeni çalışma, bu sorunun üstesinden gelmeye yönelik değerli bir adım olan embriyonun erken gelişimine odaklanarak olumlu sonuçlar elde etti.

Wakayama, araştırmasının insanların uzayda güvenle çocuk sahibi olabileceğine dair bilimsel bir temel oluşturmayı amaçladığını belirtti.

Bakalım siz ne düşünüyorsunuz yorumlarda. ?

haberkemah.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu