Ekonomi

Borsa güne yükselişle başladı

Açılışta BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 45,02 puan artarak yüzde 0,59 değer kazanarak 7.716,07 puana ulaştı.

Bankacılık endeksi yüzde 0,59, holding endeksi ise yüzde 0,53 arttı. Branş endeksleri arasında en çok kazanan yüzde 1,23 ile bilişim olurken, en çok düşen endeks yüzde 0,69 ile menkul kıymet yatırımları oldu.

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi dün olumlu bir seyir izleyerek günü yüzde 1,36 değer kaybıyla 7.671,05 puandan tamamladı.

Analistler, küresel borsalarda olumlu bir trendin gözlemlendiğini, fiyatlamaların ABD’de enflasyonun beklenenden fazla yavaşlamasının ardından ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışlarında sona yaklaştığını gösterdiğini söyledi.

Fed ne zaman faiz indirimine başlayacak?

Para piyasalarındaki fiyatlamalara göre Fed’in Aralık toplantısında faizleri sabit bırakacağının kesin olduğunu belirten analistler, bankanın gelecek yıl Haziran ayından itibaren faiz indirimine başlayacağı öngörülerinin güçlendiğini belirtti.

Öte yandan Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) dün 364,45 baz puana gerileyerek Mart 2021’den bu yana en düşük seviyesine gerilerken, dün küresel endeks sağlayıcılarından MSCI, 19 yeni hissenin eklendiğini duyurdu. Türkiye küçük ölçekli şirketler endeksine 3 yeni pay eklendi. Türkiye küçük ölçekli şirketler endeksine ise 3 yeni pay eklendi. hisse ihraç edildiğini duyurdu.

ciftlikajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu