Haber

İstanbul ve 71 il için son dakika uyarısı: Kar, yağmur, fırtına…

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre yarın ülke genelinde sağanak yağış ve fırtına bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan son bilgi ve değerlendirmelere göre, Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Antalya, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, İstanbul, Mersin, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Niğde, Rize, Sakarya, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Şırnak, Yalova ve Zonguldak41 il için turuncu meteorolojik uyarı yapıldı.

Aksaray, Ankara, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bitlis, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Edirne, Eskisehir, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Ordu, Osmaniye, Siirt, UşaK ve Yozgat’ın da aralarında bulunduğu 31 il için sarı meteorolojik uyarı yapıldı.

ALARM VERİLDİ

Açıklamada, uyarının yapıldığı illerde valilikler, kaymakamlıklar ve il AFAD müdürlüklerine bilgi verildiği, bu illerde ekiplerin alarma geçtiği belirtildi.

Açıklamada vatandaşların sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu, çatı uçması, ağaç/direk düşmesi, soba/baca zehirlenmesi, buzlanma ve don olayları ile ulaşımda aksama gibi aksiliklere karşı dikkatli olmaları hatırlatıldı.

BAKAN ÖZHASEKİ DE UYARI YAPTI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, ülke genelinde şiddetli yağış, fırtına ve sıcaklık düşüşleri gibi hava olaylarının devam etmesinin beklendiğini belirterek, şunları söyledi: “Vatandaşlarımızdan herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması adına dikkatli ve tedbirli olmalarını rica ediyorum.”İfadesini kullandı.

Özhaseki, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün hava durumu raporuna göre, ülkemizde devam eden sağanak yağış ve fırtınalarla birlikte sıcaklıkların azalması, yüksek kesimlerde kar yağışının görülmesi bekleniyor. .

“Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün, ilgili kurum ve yetkililerin uyarılarına hassasiyetle uymalarını, hava olaylarından dolayı olumsuzlukların yaşanmaması adına vatandaşlarımızdan dikkatli ve tedbirli olmalarını rica ediyorum.”

İSTANBUL VALİSİNDEN UYARI

İstanbul Valisi Davut Gül, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İstanbul’da devam eden yağışların yarın da etkili olmasının beklendiğini kaydetti.

Gül, rüzgarın etkisini artırarak kuzey ve kuzeybatı yönlerden, bazen de sağanak şeklinde (90-110 km/saat) eseceğinin tahmin edildiğini belirtti. “Lütfen dikkatli olun ve olası aksiliklere karşı önleminizi alın.” eğerAdını kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu